Shared boat purchase

1.Kaptanlı Kiralamaya Vermek

a) Amerikan bayraklı olan tekneleri veya 45 feet üstü tekneleri genelde kaptanlı olarak çalıştırırız.Müşteri portföyümüzün çoğunluğu bu şekilde oluşmaktadır.Teknenizin veya ortağı olduğunuz tekne'nin 1 adet devamlı tura çıkan kaptanı olmaktadır.Teknenin turu olduğu zaman kaptan tekneyi hazırlar ve müşterileri gezdirmek üzere seyire çıkar.Kaptan ücreti ortaklara aittir tur ücretinin yaklaşık %5 -10 almaktadır.Ortalama 150-250 euro arası haftalık değişmektedir.Tüm ödemeler takipler vs Capella tarafından yapılmaktadır.

2.Kaptansız Kiralamaya Vermek

b)Tekneniz TÜRK bayrak ise sigortadan herhangi bir durumda yararlanmak adına kaptansız kiralama için teknenizi charter belgesi alıyoruz,Sezon içerisinde sattığı haftalarda her kiralayan müşteri tarafından 1000-2500 EURO arası hasar provizyonu alınmaktadır.Tur esnasında müşteri kaynaklı olacak sıkıntı ve problemler tamamen müşterinin sorumluğundadır.Karşılama zorundadır.Kaptansız kiralamalarda 30-43 feet arası tekneler daha çok kiralanmatadır.

3.Bizimle Ortak Olarak Tekne Almak

Genelde ilk tekne sahibi olucak olanların tercihi bu satırda bulabilirsiniz.Tarafımızda belirlenen tekneleri satın alıp getiriyoruz.Kıştan tüm belirlenen haftaları satıyoruz.Sezon sonu kasım ayında hissenizi geri alıyorsunuz.Hiçbir masrafa karışmıyorsunuz.Yeni teknenizi belirlediğiniz taktirde tarafımızca sizin için satın alımı gerçekleştirip teknenize ücretsiz jelkot bakımı ve zehirli yapıyoruz. Dilerseniz bizimle çalışmaya kendi tekneniz ile devam ediyorsunuz tüm pay kendinize ait olarak, biz sadece sattığımız turdan müşteriden komisyon alıyoruz.

 

BAZI FEET BOYLARI VE ORTALAMA KAZANÇLARI VE MİN SATIŞ HAFTALARI

*Belirtilen fiyatlar net kalan fiyatlardır haftalık ücretlerdir.

30-38 FEET : 750-1150 € (MİN 4 HAFTA)

38-43 FEET : 900-1250 € (MİN 4-5 HAFTA 

43-46 FEET : 1000-1500 € (MİN 7 HAFTA)

46-50 FEET :1250-2500 € (MİN 8  MAX 15 HAFTA)

9 AY HİSSELİ SATILAN TEKNELER 
*Tekneler değişmektedir.Yatırım amaçlı alınan tekneler 45-54 feet arasında bütçenize göre değişiklik gösterebilir.

Bavaria Cruiser 50 

: https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-araclari-satilik-2-1-hisseli-bavaria-50-2005-sezonda-yuksek-gelir-Capella-yacht-891627634/detay/

Tekne Türü: Yelkenli yat
Yapım Yılı: 2005
Ülke: TÜRKİYE
Liman: Delaware

  

Uzunluk: 15,70  m
Yatak: 8+2
Kabin: 4
WC / Duş: 3Toplam fiyat: 101.300,00 € 

Satılan Hisse Adeti : 1 %50            Hisse Fiyatı : 50.000,00 €   
 
* 9 ay hisseli teknelerimizin çalışma sistemi şu şekilde olmaktadır.Getireceğimiz veya alacağımız tekneyi sağlıklı bir şekilde Marmaris/Bozburun beldesinde bulunan PORT BOZBURUN tersaneye çekmek üzere getireceğiz. Teknenin tüm boyama motor yelken bakımlarını yapıp charter için ne gerekiyorsa tekneyi marinada hazır hale getiriyoruz.
*Teknenin pazarlaması ocak itibari ile başlayıp mayısa'a kadar devam etmektedir.Bu süreç zarfında tüm turlar için kapora alınmaktadır.Bütün tur programı sezona kadar belli olmaktadır.Tekne tura başladığı hafta tur bitiminde kazanç tekne ortağına aynı gün aktarılır. Haftalık olarak ödenmektedir.
*Sezon sonu kasım ayında ortak payını geri alır veya ortaklığa devam eder.
*Tekne satılacak olur ise Satılan ücret kesinlikle hissenizin altında olmamaktadır.Satılan fiyatta marina ve bakım masrafları düşülüp ortakla bölüşülür.
*Eğerki tekneyi Capella işletmeye devam edecek ise ortak payını geri alır.
*Düşük sezonlarda teknenizde kaptan veya şirket sahibimiz eşliğinde tatile  çıkabilirsiniz,hafta şartı yoktur fakat iş önce gelmektedir.Temmuz,Ağustos,Ekim önemli tarihlerdir Turda olduğunuz sürelerce sadece kumanyanız size aittir.Başka herhangi bir ücret ödemezsiniz.
*Sezonda kazanacağınız tecrübeler tekne sahibi olmanıza yetecektir.Sezon sonu payınızla kendinize ilk teknenizi almanız için İmkanlarımızdan uygun fiyatlara yararlanacaksınız.
Hisseli sistem nedir ?

Sisteminin temel konsepti, benzer yapıdaki insanları bir araya getirmek sureti ile, yüksek fiyatlı bir tekneye ortak olarak sahip olabilmelerini sağlamak ve bu kişilerin teknenin bakım, vergi, sigorta, onarım, güvenlik gibi yönetimsel sorumluluklarını takip etmektir. Böylece tekneye sahip olan ortakların maliyetlerini ortak sayısı oranında azaltmanın yanı sıra bir tekne sahibi olmanın getirdiği tüm baş ağrıtan işlemleri ortadan kaldırır.

Örneğin 30.000 Euro bir bütçe ile 180.000 Euro değerinde bir tekneye ortak olabilir, bu teknenin yıllık yaklaşık 18.000 Euro tutan masraflarının sadece 3.000 Euro'sunu ödeyerek yılda yaklaşık 8 hafta bu tekneyi kullanabilirsiniz. Sözleşme süresi olan 6 yılın sonunda hissenizi satarak yaklaşık 20.000 Euro cebinize koyar veya yeni bir tekneye ortak olabilirsiniz. Üstelik 6 yıl boyunca, ne bakım, ne temizlik, ne de güvenlik ile ilgili endişe duymadan, her ihtiyaç için farklı kişiler ile muhatap olmadan tekne sahibi olur ve ödediğiniz para karşılığında sadece tatilinizin keyfini sürersiniz.

OrtakTekne bir yat sahibi olmanızı sağlar

Arzu ettiğiniz yelkenli veya motoryatı, Ege'nin eşsiz koylarında kullanma imkanına sahip olursunuz. Bütçenize göre 3-4-5 veya 6 ortak ile bir tekneyi satın alır, tüm işletim giderlerini hisseniz oranında paylaşırsınız. Örneğin yıllık 8 haftadan az tatil yapıyorsanız, size uygun bir tekneyi 1/6 oranında satın alarak yılda 56 gün kullanma hakkına sahip olabilirsiniz. Böylece yaz aylarında deniz tatili yapabilir, baharda ve kış aylarında balık tutmak ve sınırsız keyif için teknenizi kullanabilirsiniz.

Türkiye'nin en güzel koylarının olduğu bölgede yer alan Ortak tekneler yılda 11 ay boyunca kullanımda olurlar. Kış sezonunda bir ay (4 Hafta) bakım için ayrıldığından, bir yılda 48 kullanım haftası bulunur. Ortakların kullanım zamanları, son derece adil bir sistem ile tüm dönemleri kapsayacak şekilde ortaklar tarafından belirlenir.

OrtakTekne üzerinden altı ortaklı bir tekneye ortak olan kişi, yasal olarak teknenin 1/6 sahibi olur. Diğer 5 ortak ile eşit söz sahibi ve belirleyicidir.

Sadece Keyfini Sür... Arkanızı biz toplarız.

Siz tatilinizin keyfini sürerken, OrtakTekne, profesyonel yat yönetim sistemi ile yatçılığın tüm can sıkıcı işlerini halleder. Tekne sisteme dahil olduğunda imzalanan 6 yıllık işletme sözleşmesi sonrasında ilk yılın kullanım tarihleri, ortaklar ile birlikte sistemimiz üzerinden belirlenir. Yıl başında yapacağımız online bütçe toplantısı ile yıl içinde ortaya çıkacak masraflar ortaklara önceden bildirilir, teknede ihtiyaç olan ilave malzemelerin ortakların kararı ile satın alınması sağlanır. Tekne yıl boyunca en iyi kondisyonda tutulur, marinada sürekli kontrol edilir, bakımları yapılır, arızalar giderilir, vergisi, sigortası takip edilir.

Tekne ortaklarından biri, tekneye gelmeden önce tekne temizlenir, ortağa ait havlu ve nevresim takımları serilir, palet, dalış takımları, snorkel, olta takımları tekneye yerleştirilir. OrtakTekne web sitesinin kullanıcı bölümünden, özel istekler bildirebilir, hatta alışveriş listesi gönderilirse, ürünler satın alınarak teknede hazır edilir. Tekne tam dolu depo ile teslim edilir ve alınır. Dönüşte tekne, havlu ve nevresimler temizlenir, diğer eşyalar ile birlikte depoya kaldırıp, bir sonraki kullanıma kadar güvenle saklanır.

Yasal ehliyete ve yeterli tecrübeye sahip ortak, tekne kaptanı olacaktır. Belgesi ve yeterli tecrübesi yoksa eğitim organize edilerek, ortağın bir kaptan olması sağlanır. İhtiyaç halinde kaptan ve mürettebat da ayarlanır.

Web sitesi üzerinden, tekne bütçesi, harcama kalemleri, kullanıcı takvimi güncel olarak ortaklara gösterilir. Ortaklar diledikleri zaman kullanım haftası değiştirme talebi gönderebilirler.

Sözleşme süresince, dileyen ortak hissesini satarak sistemden çıkabilir. 6 yıl sonunda ortaklar devam edebilir veya başka bir tekne satın alabilirler.

OrtakTekne vs Kiralama Örnek Çalışma

A) OrtakTekne Maliyeti:

*Bu fiyatlar ve örnekler değişiklilik göstermektedir.Bütçenize  ve belirlenen haftalara göre kazancıda masrafıda değişmektedir.

180.000 Euro değerinde bir tekneyi 6 ortak satın aldığında kişi başı 30.000 Euro

Teknenin yıllık yaklaşık gideri 18.000 Euro, kişi başına düşen gider 3.000 Euro

Yıl içinde toplam 48 hafta tekne kullanılabilir durumdadır. (4 hafta bakım için ayrılır)

Ortak başına 8 hafta kullanım hakkı düşer. (48/6=8)

8 haftanın muhtemelen 4'ü yaz, 2 veya 3'ü bahar, 1 veya 2'si kış mevsimine denk gelir.

6 yıl kullanım için ortak, 3.000 x 6 Yıl = 18.000 Euro öder.

6 yıl sonunda 30.000 Euro ödenerek alınan hisse satışından 20.000 Euro civarında gelir elde eder.

Buradan da ortak 10.000 Euro değer kaybı yaşar.

6 yıl sonunda ortak için her şey dahil toplam maliyet: 18.000 + 10.000 = 28.000 Euro

B) 8 hafta kiralama maliyeti :

Yaz aylarında 4 Hafta kira bedeli 2.500 Euro x 4 = 10.000 Euro

Baharda 3 Hafta Kiralama Bedeli 2.000 Euro x 3 = 6.000 Euro

Kış 1 Hafta Kiralama Bedeli 1.800 Euro x 1 = 1.800 Euro

Yıllık Toplam Kiralama Bedeli 17.800 Euro

6 yıllık kiralama bedeli 17.800 Euro x 6 Yıl = 106.800 Euro

C) Sadece yazları kiralama maliyeti ( 3 hafta ) :

Yaz aylarında 3 Hafta kira bedeli 2.500 Euro x 3 = 7.500 Euro

6 Yaz kiralama bedeli 7.500 Euro x 6 = 45.000 Euro

SONUÇ

6 yıl Sonunda:

Yılda 8 hafta kiralama yapılırsa yaklaşık maliyet: 106.800 Euro

Yılda 3 Hafta kiralama yapılırsa yaklaşık maliyet: 45.000 Euro

8 hafta kullanımlı hisse alımı için yaklaşık maliyet : 28.000 Euro

OrtakTekne Sistemi yıllık 8 hafta kullanım sağladığı halde, sadece yazları 3 hafta tekne kiralanmasına göre bile çok daha ekonomiktir.